strona główna

22.04.2016

Vital Medic - pozytywna kontynuacja

 

Tak będzie wyglądało nowe centrum medyczne w Kluczborku, z tyłu widać niedawno otwarty szpital neurochirurgiczny.

- W ciągu ostatnich 10 lat udało nam się ściągnąć na teren szpitala podmioty, które znacznie poszerzyły ofertę usług medycznych, m.in. ośrodek dializ, kardiochirurgię interwencyjną. Vital Medic jest pozytywną kontynuacją - mówi starosta.
 


Blisko 42 mln zł pochłonie budowa nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego w Kluczborku. Prawie połowę pokryje dotacja. Szkolić się tu będą studenci wydziału lekarskiego z Opola i lekarze z całej Europy. Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie (CERM) zostanie zbudowane obok otwartego w tym roku prywatnego szpitala neurochirurgicznego.

Czytaj więcej:

http://www.nto.pl/wiadomosci/kluczbork/a/w-kluczborku-powstanie-centrum-medyczne-na-swiatowa-skale,9895173/

- 10 lat temu, kiedy zostałem starostą mieliśmy na terenie szpitala opuszczony budynek po starej chirurgii, puste laboratorium za szpitalem, niemal ruinę po starej szpitalnej pralni, nie lepiej wyglądający budynek administracyjny... - wymienia starosta Piotr Pośpiech.

- W budynku starej chirurgii mamy dziś nowoczesny ośrodek kardiologii interwencyjnej, w którym przyjmują jedni z najlepszych specjalistów w kraju - podaje przykład starosta. - Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z prof. Marianem Zembalą, legendą polskiej kardiochirurgii, transplantologiem, oraz dzięki energii włożonej w przekonanie decydentów, że taka placówka w naszym powiecie i tu na północy Opolszczyzny jest potrzebna, a nie było to takie łatwe zadanie.

W ciągu minionej dekady inny prywatny podmiot stworzył na terenie szpital jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów analitycznych w regionie. Dzięki współpracy z kolejnym zewnętrznym podmiotem mamy ośrodek dializ. Dawna pralnia to dziś elegancki budynek z lokalami użytkowymi i mieszkaniami do wynajęcia, odremontowany przez prywatnego właściciela, który mógł sobie pozwolić na gruntowne odnowienie tego obiektu. Dawny budynek administracyjny, z tyłu szpitala, który do dziś świeciłby pustkami również - ma właściciela. Jeszcze 10 lat temu na terenie szpitala nie było nawet wewnętrznych dróg i parkingów. Można więc powiedzieć, że przez ten czas baza medyczna i infrastruktura na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia znacznie się rozrosła, będąc uzupełnieniem dla oferty samego szpitala.

- Co do szpitala Vital Medic nie jest on - poza rehabilitacją - konkurencją dla naszego szpitala powiatowego i nie jest też rywalem pobliskich szpitali powiatowych. Cieszę się, że kluczborski Vital Medic i działająca przy nim spółka Vital Medic Education razem ze swoim nowo tworzonym centrum będzie filarem dla mającego ruszyć już za rok wydziału lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego - podkreśla starosta i dodaje: - Mam też odrobinę satysfakcji, że wskazałem władzom uczelni - Vital Medic jako dobrego partnera do współpracy. Zaowocowało to nie tylko podpisaniem umowy w tej sprawie zajęć dla studentów, ale także współpracą przy projekcie stworzenia centrum naukowo badawczego na światowym poziomie, gdzie - według zapowiedzi - uczyć się będą studenci z Opola i lekarze z całej Europy. Przypomnę, że nasz szpital powiatowy też będzie współpracował z UO, jako jeden z kilku powiatowych placówek w regionie, wybranych przez uczelnię po analizie kadr i bazy.

Tymczasem powiat aktywnie wspiera szpital Vital Medic w staraniach o kontrakt na Anestezjologię i Intensywną Terapię z NFZ-em. Na czym skorzystaliby pacjenci także naszego szpitala powiatowego.

Wiele ciekawych szczegółów dotyczących spółki Vital Medic Education i projektu budowy centrum można dowiedzieć się z rozmowy na ten temat w Loży Radiowej Radia Opole z inwestorem Piotrem Duchem i dr Dariuszem Łątką, prezesem VME.

 

Zachęcamy do posłuchania.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=0AFpzE28DWY

 

 

Oprac. M. Kluf

Foto: ©Vital Medic Education

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku