2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

strona główna

2005 r. - ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

19.01.2005

II Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej – Kluczbork 2005. Nie obroniliśmy tytułu

Po zeszłorocznym zwycięstwie w I Mistrzostwach Województwa Opolskiego drużynie Starostwa Powiatowego w Kluczborku nie udało się obronić tytułu. Urzędnicy z powiatu odpadli w ćwierćfinale. Triumfowała wspólna reprezentacja Urzędów Miejskich z Praszki i Gorzowa Śląskiego.

W turnieju rozegranym 19 stycznia 2005 r. wzięło udział 16 zespołów, złożonych z pracowników samorządowych reprezentujących poszczególne gminy i powiaty naszego województwa. Drużyny podzielone zostały na cztery grupy, w których rywalizowano systemem „każdy z każdym”. Nasza drużyna występowała w grupie D rywalizując z drużynami Urzędu Miasta i Gminy w Ozimku, Starostwa Powiatowego w Opolu oraz Urzędu Miejskiego w Wołczynie. W meczach grupowych zanotowaliśmy następujące rezultaty: z Urzędem Miasta i Gminy w Ozimku przegraliśmy 0:1, wygraliśmy z Urzędem Miejskim w Wołczynie 6:0. Następnie grając o awans do ćwierćfinałów (awansowały dwie drużyny z każdej grupy) pokonaliśmy po bardzo zaciętym meczu drużynę Starostwa Powiatowego w Opolu, wzmocnioną zawodnikami Urzędu Marszałkowskiego 1:0. Niestety w następnym meczu, decydującym o awansie do czołowej czwórki po bardzo dramatycznym spotkaniu, ulegliśmy naszym kolegom z drużyny Urzędu Miejskiego w Kluczborku 1:2.

Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. Urząd Miejski Praszka/ Gorzów Śląski, 2. Urząd Miejski Paczków, 3. Urząd Miejski Kluczbork, 4. Urząd Miejski Biała

W drużynie Starostwa wystąpili: Piotr Wiecha, Leszek Zapotoczny, Adam Radom, Krzysztof Molski, Marcin Baj, Radosław Paszek, Jarosław Pacholak, Andrzej Konwiński, Mieczysław Zaleciński

 

27.02.2005

Kluczborska Halowa Liga Piłki Nożnej 2004/2005. Grali w hali

Grali w hali
Po raz pierwszy w rozgrywkach kluczborskiej halowej ligi piłki nożnej wzięła udział drużyna Starostwa Powiatowego. W piłkarskim zimowym maratonie uczestniczyło 17 zespołów. Rozgrywki zostały podzielone na rundę eliminacyjną, po ukończeniu której, grając systemem „każdy z każdym” pierwsze osiem drużyn w końcowej klasyfikacji rundy eliminacyjnej utworzyło I ligę, a pozostałe dziewięć drużyn rozgrywało swoje mecze w II lidze. W całym turnieju drużyna Starostwa rozegrała 26 spotkań. W rundzie wstępnej na 16 meczów wygrała 6 spotkań, przegrała 6 i zremisowała 4 mecze. Pozwoliło to tylko na uczestniczenie w II lidze, ale tutaj Starostwo było już drużyną bezkonkurencyjną zajmując I miejsce. Na rozegranych osiem spotkań wygrało sześć, a dwa zremisowało. Dzięki temu awansowało do I-szej ligi.

Drużynę Starostwa reprezentowali:
Piotr Wiecha, Leszek Zapotoczny, Ryszard Okaj, Piotr Gucz, Krzysztof Molski, Marcin Wiecha, Adam Radom, Mirosław Krzyształowicz, Rafał Sitarz, Radosław Paszek, Marcin Baj, Mieczysław Zaleciński.


02.04.2005

II Mistrzostwa Zakładów Pracy Powiatu Kluczborskiego w Halowej Piłce Nożnej „5” – Kluczbork 2005. Znowu w czołówce

Drużyna Starostwa Powiatowego wzięła udział w II Mistrzostwach Zakładów Pracy Powiatu Kluczborskiego w Halowej Piłce Nożnej „5”, które odbyły się 2 kwietnia w hali kluczborskiego OSiR-u.

W zawodach uczestniczyło dziewięć drużyn: Wagrem, Hydrokom, Famak, Lesaffre Wołczyn, ECO Kluczbork, Policja, Ital-Rest, Siegenia – Aubi, Starostwo Powiatowe. Zespoły grały w trzech grupach systemem „każdy z każdym”. Starostwo znalazło się w grupie z drużynami Famaku i Hydrokomu. Oba mecze rozstrzygnęło na swoją korzyść - z Famakiem 2:0, a Hydrokomem 4:0. Po dramatycznym meczu z Wagremem w rzutach karnych 4:3 (mecz 1:1) udało się awansować do finału. W meczach finałowych grając z bardzo silnymi drużynami Starostwo uległo Lesaffre Wołczyn 0:2 i ECO Kluczbork 1:3 zajmując ostatecznie III miejsce w całym turnieju.

Ostateczna klasyfikacja zawodów:
I. ECO Kluczbork, II. Lesaffre Wołczyn, III. Starostwo Powiatowe w Kluczborku

Drużyna Starostwa grała w składzie: Piotr Wiecha, Adam Radom, Mirosław Krzyształowicz, Radosław Paszek, Krzysztof Molski, Leszek Zapotoczny, Marcin Baj, Mieczysław Zaleciński

 

04-07.05.2005

Wizyta delegacji powiatów Bad Dürkheim i Brzeżany w powiecie kluczborskim. Partnerski jubileusz

To były owocne lata – mówili starostowie partnerskich powiatów. Podczas majowego pobytu w Kluczborku delegacji z powiatów Bad Dürkheim i Brzeżany podsumowano pięć lat współpracy partnerskiej. Goście oglądali gospodarstwa agroturystyczne, wzięli udział w konferencji i odwiedzili Oświecim.

Na początku maja (5-7 maja 2005 roku) na zaproszenie władz samorządu powiatowego gościła w powiecie kluczborskim oficjalna delegacja z niemieckiego powiatu Bad Dürkheim (ponad 70 osób licząc przedstawicieli gmin Haβloch i Związku Gmin Grünstadt-Land) oraz z ukraińskiego powiatu Brzeżany (4 osoby).

Dla obu delegacji przygotowano bogaty program (w załączeniu) tak, aby goście mogli jak najlepiej poznać zwyczaje, tradycje, osiągnięcia i problemy naszego powiatu. Wizyta była okazją do podzielenia się doświadczeniami, a przede wszystkim podsumowaniem dotychczasowej pięcioletniej współpracy oraz pierwszej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Każdemu dniu wizyty przypisano inny temat. Myślą przewodnią pierwszego dnia była „Turystyka wiejska”. Po przybyciu gości i zakwaterowaniu ich w odpowiednich hotelach oraz wspólnym śniadaniu z władzami samorządu powiatowego, część delegacji ze Starostą Bad Dürkheim Panią Sabine Röhl na czele zwiedziła Dom Dziecka w Bogacicy. Goście przywieźli także prezenty. Sabine Röhl – Starosta Bad Dürkheim przekazała dla powiatu kluczborskiego samochód strażacki.

Realizację programu dla obu grup rozpoczęto wspólnym obiadem w Byczynie. Po posiłku zwiedzono kilka gospodarstw agroturystycznych m.in. w Biskupicach i Bogdańczowicach. Ważnym punktem programu tego dnia wizyty było spotkanie z księdzem pastorem Ryszardem Pieronem w Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury. Jest to miejsce, w którym udziela się pomocy wszystkim, którzy borykają się z problemami i złą sytuacją w rodzinie.

O swej działalności ksiądz Pieron miał okazje już wcześniej poinformować gości podczas oficjalnej wizyty delegacji z powiatu kluczborskiego w powiecie Bad Dürkheim w 2004 roku. W tym roku przyniosło to już wymierne korzyści. Jeden z uczestników delegacji reprezentujący powiatowe koło młodzieży, z którym wówczas prowadzone były rozmowy, przekazał podczas tego spotkania skrzynię z zabawkami i środki finansowe na rzecz Domu Tolerancji. Relacja o działalności domu wzbudziła duże zainteresowanie wszystkich uczestników, w wyniku czego goście zadeklarowali dalszą pomoc. Mało tego, spotkanie to tak utkwiło w pamięci zachodnim gościom, że podczas pożegnalnej kolacji w Bielanach k. Oświęcimia przeprowadzili oni spontaniczną zbiórkę pieniędzy na rzecz Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury, które zostały przekazane księdzu Pieronowi. Pierwszy dzień wizyty zakończył się kolacją w Szumiradzie, podczas której przygrywała orkiestra dęta z Chocianowic. W trakcie tego wieczoru strona niemiecka przekazała jej uroczyście stroje. Nie wykluczona i bardzo realna staje się współpraca orkiestry z odpowiednim zagranicznym partnerem oraz udział części grupy muzycznej w przyszłorocznej rewizycie.

Kulminacyjnym punktem trzydniowej partnerskiej wizyty delegacji z powiatu Bad Dürkheim i powiatu Brzeżany był bez wątpienia drugi dzień zorganizowany pod hasłem „Dzień Partnerstwa Europejskiego w Powiecie Kluczborskim”. Najważniejszym punktem tego dnia była konferencja na temat „Doświadczenia roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 5 lat partnerstwa powiatów: Kluczbork, Bad Dürkheim, Brzeżany.”, która odbyła się 5 maja w auli kluczborskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Moderatorem konferencji był dziennikarz Radia Opole - Pan Janusz Maćkowiak. Rozmawiano o dotychczasowej współpracy między partnerskimi powiatami, o osiągnięciach związanych z obecnością w Unii Europejskiej oraz planach na przyszłość. Głos zabrali m. in.:

Marszałek Województwa Opolskiego - Pan Grzegorz Kubat, który przedstawił prelekcję na temat „Korzyści samorządu regionalnego, wynikające z roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Bilans pięcioletniej współpracy województwa opolskiego z partnerskim województwem Nadrenia-Palatynat”. Starosta Bad Dürkheim - Pani Sabine Röhl, zaprezentowała referat „Podsumowanie pięciu lat partnerstwa powiatów kluczborskiego i Bad Dürkheim. Współpraca partnerska obu powiatów w zjednoczonej Europie, szansą na rozwój gospodarczy i zacieśnienie kontaktów międzyludzkich”. Przewodniczący Rady Powiatu Brzeżańskiego – Pan Roman Wysocki przedstawił temat „Doświadczenia pięciu lat partnerstwa powiatów kluczborskiego i Brzeżany. Nowe możliwości i kierunki współpracy. Znaczenie partnerstw samorządowych w drodze Ukrainy do Unii Europejskiej”.

Otwierający i podsumowujący konferencję Starosta Kluczborski - Stanisław Rakoczy stwierdził, że kontakty samorządowców są tylko inspiracją do dalszej wielopłaszczyznowej współpracy różnych środowisk, instytucji i organizacji, a za szczególnie istotną kwestię uznał wymianę młodzieży. Padły również deklaracje przyjęcia na staż dwóch pracowników z administracji brzeżańskiej na Ukrainie do odbycia praktyki w administracji powiatu kluczborskiego. Marszałek Województwa Opolskiego przedstawił również możliwość odbycia przez nich stażu w Biurze Informacyjnym Województwa Opolskiego w Brukseli.

W konferencji uczestniczyli: delegacje z Niemiec i Ukrainy, burmistrzowie powiatu kluczborskiego, przedstawiciele lokalnego biznesu, dyrektorzy instytucji powiatu kluczborskiego, młodzież szkół powiatu kluczborskiego, przedstawiciele klubów europejskich.

Reprezentujący młodzież powiatu kluczborskiego Michał Nowicki – uczeń klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku o profilu społeczno-prawnym z uczestnikami konferencji podzielił się refleksją na temat „Szanse życiowe młodego pokolenia w Unii Europejskiej - oczekiwania i rzeczywistość”.

Konferencja zakończyła się wspólnym obiadem, podczas którego była możliwość dyskusji i pierwszych podsumowań konferencji.

Kolejnym bardzo istotnym punktem tego dnia było uroczyste otwarcie w kluczborskim Muzeum im. Ks. J. Dzierżona wystawy niemieckiej malarki Pani Karin Theobald. Wystawę zorganizowano w ramach partnerstwa powiatów Kluczbork i Bad Dürkheim i można ją zwiedzać do 30 czerwca. Jest to już drugie przedsięwzięcie tego typu w naszym muzeum, mające zbliżyć oraz zaprezentować twórczość artystów z partnerskiego powiatu. Prawdopodobnie podczas rewizyty zostanie zorganizowana wystawa naszego artysty w Bad Dürkheim.

Podsumowaniem tego dnia była uroczysta kolacja z udziałem gości obu zagranicznych delegacji i zaproszonych gości. Podczas niej doszło do uroczystego przekazania samochodu strażackiego podarowanego przez powiat Bad Dürkheim dla powiatu kluczborskiego. Były podziękowania i wzajemna wymiana pamiątek oraz dyskusje i spotkania w grupach. Podczas kolacji przedstawiciele Polskiego Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów – Zarząd Kluczbork, który organizuje wycieczki rowerowe nawiązali kontakt z Przewodniczącym Związku Rowerowego z Bad Dürkheim. Wyrażono wolę współpracy.

Trzeci dzień wizyty gości również był bardzo wymowny i bogaty w swej treści. Podczas tego dnia spełniono życzenia gości. Delegacja z Brzeżan udała się wraz z osobami towarzyszącymi do Częstochowy, natomiast delegacja z niemieckiego powiatu zwiedziła Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince. Ważnym momentem wizyty w oświęcimskim Muzeum Pamięci było złożenie przez Starostów powiatów kluczborskiego i Bad Dürkheim w imieniu mieszkańców obu partnerskich powiatów wieńca pod „ścianą straceń”. Widniał na nim napis, który był jednocześnie mottem trzeciego dnia wizyty - „Pamiętamy o historii i wspólnie budujemy przyszłość”.

Podczas wizyty ustalono przybliżone daty rewizyt zarówno na Ukrainę jak i do Niemiec. W pierwszym przypadku wizyta planowana jest na czerwiec tego roku natomiast w drugim na maj 2006 roku.

 

15.05.2005

Turniej Piłkarski z okazji wojewódzkich obchodów Święta Ludowego – Dobiercice 2005. Było jak przed rokiem

Reprezentacja Starostwa Powiatowego w Kluczborku nie miała konkurencji podczas turnieju piłkarskiego rozegranego 15 maja z okazji wojewódzkich obchodów Święta Ludowego w Dobiercicach. Urzędnicy pokonali drużyny Byczyny i Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kluczborku.

Klasyfikacja końcowa:
I. Starostwo Powiatowe w Kluczborku - 6 pkt, 10:3, II. Powiatowe Biuro ARiMR w Kluczborku - 3 pkt, 4:7, III. Byczyna - 0 pkt, 3:7

Zespół Starostwa Powiatowego wystąpił w składzie: Piotr Wiecha, Adam Radom, Mirosław Krzyształowicz, Radosław Paszek, Krzysztof Molski, Leszek Zapotoczny, Marcin Baj, Mieczysław Zaleciński.
 


11.06.2005

II Mistrzostwa Powiatu Kluczborskiego Zakładów Pracy w Piłce Nożnej Sześcioosobowej na Trawie

W mistrzostwach rozegranych 11 czerwca 2005 roku wzięło udział sześć drużyn: Famak, Lesaffre Wołczyn, Wagrem, Urząd Miejski Kluczbork, Hydrokom i Starostwo Powiatowe. W rozgrywkach zajęliśmy piąte miejsce.

Końcowa klasyfikacja:
1. Lesaffre Wołczyn, 2. Famak Kluczbork, 3. Wagrem, 4. UM Kluczbork, 5. Starostwo Powiatowe, 6. Hydrokom

Drużyna wystąpiła w składzie: Piotr Wiecha, Jan Myślecki, Kazimierz Sztajglik, Radosław Paszek, Krzysztof Molski, Leszek Zapotoczny, Marcin Baj, Mieczysław Zaleciński

 

13.06.2005

Honorowe obywatelstwo powiatu kluczborskiego dla Bernharda Serwuschoka. „Honorowy” Maltańczyk

Rada Powiatu przyznała Bernhardowi Serwuschokowi honorowe obywatelstwo powiatu. Laureat nie próżnuje i w lutym znowu do kluczborskiego Szpitala przywiózł sprzęt medyczny.

Z tira Maltańczyk wyładował m. in. aparat do znieczuleń operacyjnych, gastroskop, aparaty tlenowe, pościel, soki dla dzieci i inne rzeczy przydatne dla codziennego funkcjonowania szpitala.

Bernhard Serwuschok, kawaler maltański z Vechty w Niemczech, działalność kluczborskiego Powiatowego Centrum Zdrowia wspomaga od dwóch lat. Podczas każdej wizyty powtarza „Wspieram ten szpital, bo tu moja pomoc nie idzie na marne”. Dzięki niemu do placówki trafił już sprzęt medyczny, sprzęt rehabilitacyjny, balkoniki, kule, wózki, środki opatrunkowe, koce, nosze, strzykawki, stoliki do przewijania niemowląt, wykładziny, krzesła, stoliki przyłóżkowe, łóżka z podnośnikiem hydraulicznym i elektrycznym, fotel ginekologiczny automatyczny, odzież operacyjna, glukoza i produkty żywnościowe oraz mnóstwo środków higienicznych. W zeszłym roku podarował np. 9-cio letni samochód dostawczy, aparat do USG za kilkadziesiąt tysięcy euro i defibrylator.

To bardzo cenna pomoc, ponieważ zamiast wydawać środki na sprzęt, można przeznaczyć je na leczenie pacjentów. Nikt inny tak znacząco nie przyczynił się do uzupełnienia wyposażenia niedawno otwartego oddziału nowej chirurgii Szpitala, gdzie trafiła duża część ofiarowanych darów. Meblami zostały umeblowane sale chorych, od Maltańczyka pochodzą także łóżka.

W czerwcu ubiegłego roku Rada Powiatu przyznała Serwuschokowi tytuł „Honorowego Obywatela Powiatu Kluczborskiego” w uznaniu zasług i osobistego zaangażowania na rzecz udzielania bezinteresownej pomocy Szpitalowi Powiatowemu w Kluczborku. Radni podkreślają, że transporty z darami dla Szpitala miały ogromny wpływ na zapewnienie jego właściwego funkcjonowania, dlatego Serwuschokowi bez cienia wątpliwości ten tytuł się należy.


24.06.2005

I Mistrzostwa Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Piłce Nożnej na Trawie – Kluczbork 2005. Najlepsi w województwie

Urzędnicy Starostwa Powiatowego w Kluczborku udowodnili, że potrafią mobilizować się na ważne turnieje. W I Mistrzostwach Województwa Opolskiego Pracowników Samorządowych w Piłce Nożnej sześcioosobowej na trawie rozegranych 24 czerwca w Kluczborku byli bezkonkurencyjni.

W mistrzostwach wzięły udział cztery drużyny: Starostwo Powiatowe w Głubczycach, Urząd Miejski w Kluczborku, Urząd Miejski w Opolu, Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zespoły grały systemem „każdy z każdym”. W pierwszym meczu drużyna Starostwa Powiatowego w Kluczborku pokonała Urzędu Miejski w Kluczborku 3:2, następnie rozgromiła Starostwo Powiatowe w Głubczycach 5:1. a na zakończenie wygrała z drużyną Urzędu Miejskiego w Opolu 5:0.

To kolejny tytuł Mistrza Opolszczyzny Pracowników Samorządowych. Poprzedni Starostwo wywalczyło w styczniu 2004 r. w hali. Mieczysław Zaleciński kapitan drużyny odebrał okazały puchar i dyplom dla najlepszej drużyny. Puchar dla najstarszego zawodnika mistrzostw odebrał nasz zawodnik Jan Myślecki.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Piotr Wiecha, Leszek Zapotoczny, Mirosław Krzyształowicz, Jan Myślecki, Adam Radom, Krzysztof Molski, Marcin Baj, Radosław Paszek, Mieczysław Zaleciński.

Końcowa klasyfikacja:
1. Starostwo Powiatowe w Kluczborku, 2. Urząd Miejski w Kluczborku, 3. Urząd Miasta Opole, 4. Starostwo Powiatowe w Głubczycach

 

09.09.2005

Otwarcie nowego skrzydła Szpitala Powiatowego w Kluczborku. Jeszcze pachnie „nowością”

Pacjenci od pół roku leczą się w nowym obiekcie chirurgii kluczborskiego szpitala. Budynek jest nowoczesny, funkcjonalny i dobrze wyposażony.

Nowe skrzydło Szpitala Powiatowego w Kluczborku oficjalnie otwarto 9 września 2005 r. Obiekt poświęcił biskup Jan Bagiński, a wstęgę uroczyście przecięli Starosta Kluczborski - Stanisław Rakoczy oraz Przewodniczący Rady Powiatu - Maciej Mularczyk. Cała inwestycja kosztowała blisko 12 mln złotych, z czego powiat wydał ponad 6. Jest to największe finansowe przedsięwzięcie w historii powiatu kluczborskiego.

Rozpoczętą budowę szpitala Starostwo przejęło w 1999 roku, jako inwestycję Urzędu Wojewódzkiego. Mimo kłopotów finansowych, dzięki dużemu zaangażowaniu, udało się ją dokończyć.

Działalność medyczną w nowym obiekcie rozpoczęto w połowie października, wtedy przeniesiono tu pacjentów z oddziału wewnętrznego oraz chirurgii ogólnej. W budynku jest 36 łóżek na oddziale wewnętrznym i 27 na chirurgii. Na parterze znajduje się izba przyjęć, sala obserwacyjna, izolatka, pracownie: endoskopowa i rentgenowska, sekretariaty medyczne dla obu oddziałów oraz kaplica. Pierwsze piętro, to oddział wewnętrzny oraz pracownia prób wysiłkowych, wyposażona w sprzęt naprawdę najwyższej klasy. Drugie piętro zajmuje chirurgia i centralna sterylizatornia, trzecie - blok operacyjny. Budynek posiada dwie windy i jest w całości przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Sale chorych są klimatyzowane, a każda z nich ma węzeł sanitarny.

Nowy obiekt, jeden z lepiej wyposażonych na Opolszczyźnie, powstał z myślą o pacjencie, spełnieniu jego oczekiwań nie tylko podczas zabiegu, ale w trakcie całego procesu leczenia.

W niedalekiej przyszłości planowana jest także budowa łącznika między oddziałem ginekologicznym, a nowym obiektem, aby między oddziałami można było przemieszczać się nie opuszczając budynków. Pieniądze na taką inwestycje szpital spróbuje pozyskać z funduszy unijnych.

 

30.09.2005

Ukraińcy na stażu

W dniach od 19-30 września w kluczborskim Starostwie Powiatowym przebywali na stażu dwaj przedstawiciele brzeżańskiego rejonu administracyjnego z Ukrainy - Jarosław Marszutka, wicestarosta i naczelnik wydziału finansowego oraz Andrzej Ostrowski, który w przyszłości odpowiedzialny będzie za pozyskiwanie środków z funduszy europejskich.

Goście z partnerskiego powiatu przyjechali, żeby przyjrzeć się jak działa administracja powiatowa w państwie będącym członkiem Unii Europejskiej. Podczas praktyki dowiedzieli się m.in. czym zajmują się poszczególne wydziały Starostwa Powiatowego, jak wygląda w nich praca, jakie sprawy się załatwia itp. Urzędnicy zwiedzili też inne jednostki powiatu - Powiatowy Urząd Pracy i Zarząd Dróg Powiatowych, byli w szpitalu, kluczborskiej oczyszczalni ścieków oraz PKS-ie.

Szczególnie interesowało ich pozyskiwanie unijnych środków pomocowych, przeznaczonych na wsparcie rozwoju samorządu lokalnego. Byli bardzo dociekliwi i zadawali mnóstwo pytań, co świadczy o dokonywaniu się rzeczywistych zmian w administracji naszego wschodniego sąsiada. Goście odwiedzili także kilka kluczborskich gospodarstw agroturystycznych, poznali zasady ich funkcjonowania i skorzystali z oferowanych usług.

Staż brzeżańskich urzędników był efektem uzgodnień podczas majowej wizyty ukraińskiej delegacji na obchodach 5-lecia polsko-niemiecko-ukraińskiego partnerstwa powiatu kluczborskiego z powiatami: Bad Dűrkheim i Brzeżany.

 

03.10.2005

Ruszyła linia kolejowa Kluczbork-Opole. Trasę przygotowali bezrobotni

Od 3 października wznowiła działalność linia kolejowa Kluczbork-Opole. Na trasę ruszył, szynobus, który jeździ trzy razy dziennie. Przejazd do Opola kosztuje 6,50 zł i trwa 56 minut.

Przygotowaniem torowiska na terenie gminy Kluczbork i Lasowice Wielkie zajął się kluczborski samorząd. Powiat kluczborski miał swój wkład w przygotowanie linii. Porządkowaniem trasy zajmowało się 10 bezrobotnych z Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku, zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych. Część wynagrodzenia tych osób tj. ponad 13 tys. zł. pokrył powiat, resztę pracodawca, czyli gmina Kluczbork.

 

 

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku