2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

strona główna

2003 r. - ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

16.03.2003

I Międzyzakładowy Turniej Piłkarskich „Piątek” o Puchar Burmistrza Kluczborka - Starostwo na „pudle”

Trzecie miejsce zajęła drużyna Starostwa Powiatowego podczas I Międzyzakładowego Turnieju Piłkarskich „Piątek” o Puchar Burmistrza Kluczborka. W niedzielę 16 marca w nowej hali OSiR-u przy ulicy Mickiewicza atmosfera była niezwykle gorąca, przede wszystkim za sprawą kibiców Starostwa Powiatowego, którzy z rodzinami stawili się by dopingować swoich kolegów. O tytuł najlepszej zakładowej drużyny Starostwo walczyło z czterema ekipami: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, kluczborskiego Zakładu Karnego, „Fampry” i „Aubi”.

W pierwszym meczu z Zakładem Karnym padł remis 1:1, kolejny z „Famprą” zakończył się już sukcesem 2:1. W trzecim spotkaniu urzędnicy stanęli naprzeciwko faworyta całego turnieju – Strażaków. Zanosiło się na sensację, ponieważ nieoczekiwanie prowadzili 1:0 po pięknym strzale Adama Radoma, ale później było już zgodnie z oczekiwaniami. Strażacy wyrównali i zaaplikowali Starostwu jeszcze cztery bramki. Przed ostatnim meczem z „Aubi” była jeszcze szansa na drugie miejsce, ale drużyna Starostwa rozochocona swoimi dobrymi wynikami i słabymi wynikami przeciwnika (”Aubi” nie wygrało jeszcze meczu) nie podeszła wystarczająco skoncentrowana do tego spotkania. Przegrała wysoko 5:1.

Cały turniej zakończył się bezapelacyjnym zwycięstwem strażaków, którzy wygrali wszystkie spotkania. Drugie miejsce zajęła ekipa złożona z pracowników Zakładu Karnego, trzecie nieoczekiwanie zajęło Starostwo wyprzedzając bardziej doświadczone zespoły „Aubi” i „Fampry”. Puchar dla zwycięzców wręczył wiceburmistrz Kluczborka Krzysztof Miziniak. Z jego też rąk dyplom za trzecie miejsce odebrał kapitan drużyny Starostwa Powiatowego Mieczysław Zaleciński.

Smaczku temu wszystkiemu dodaje fakt, że tak naprawdę drużyna Starostwa powstała zaledwie dwa tygodnie przed turniejem, natomiast naszpikowane byłymi piłkarzami ekipy przeciwników trenują ze sobą systematycznie. Aż strach pomyśleć co się będzie działo za rok. Już dziś wszystkie ekipy zapowiedziały, że spotkają się wiosną na trawiastym boisku.


10.05.2003

IV Międzynarodowe Targi Agroturystyczne Złotów '2003 - Najbardziej smakował miód

Kluczborska Lokalna Organizacja Turystyczna reprezentowała powiat kluczborski podczas IV Międzynarodowych Targów Agroturystycznych, które odbyły się 10 maja 2003 roku w Złotowie. Powiatowe stoisko tworzyli ponadto: Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Zarząd Terenowy Kluczbork, Stacja Zarodowa Maciejów oraz twórca ludowy Kazimiera Andrasz, prezentująca przepiękne „igłą malowane” obrazy naszego powiatu. Tematem przewodnim ekspozycji był miód, którego można było posmakować w otoczeniu słomianych uli i groźnie szczerzącego kły niedźwiedzia.

- To prawdziwy strzał w dziesiątkę. Kluczborski miód przyciągał zwiedzających bardzo skutecznie, a kiedy już go skosztowali, pytali o powiat kluczborski, dostawali foldery i informacje o Ziemi Kluczborskiej oraz bazie turystycznej naszego powiatu – mówi Maria Żurek, prezes KLOT i pracownik Starostwa Powiatowego.

Stoisko powiatu kluczborskiego zostało docenione przez organizatorów, którzy uznali je za jedno z trzech najlepszych na Targach.

Organizatorem imprezy było złotowskie Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych Północnej Wielkopolski „Krajna”.
 

16-18.05.2003

Targi Promocyjne „Europromocja Regionu 2003” - Partnerstwo zauważone

W otoczeniu pięknie kwitnących magnolii i azalii prezentował się powiat kluczborski podczas targów promocyjnych Opolszczyzny „Europromocja Regionu 2003”, które odbyły się w dniach 16-18 maja w opolskim „okrąglaku”.

Podobnie jak w ubiegłym roku stoisko akcentowało osiągnięcia partnerskie powiatu. Współpraca samorządowa z miastami partnerskimi została doceniona przez organizatorów, którzy właśnie za to przyznali powiatowi kluczborskiemu wyróżnienie.
Tegoroczna prezentacja była skromniejsza niż ta z zeszłego roku, kiedy stoisko tworzyły gminy i firmy. Tym razem przedsiębiorcy nie byli zainteresowani udziałem w targach. Ekspozycję wsparła tylko „Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych - Jerzy Smolin”, która zapewniła piękny wystrój kwiatowy oraz firma „LUMAR” z Byczyny, przyciągająca zwiedzających swoimi „słodkościami”.

Oprócz samorządu kluczborskiego, swoją ofertę zdecydowały się przedstawić jeszcze tylko dwa samorządy – Kędzierzyna-Koźla i Strzelec Opolskich. Stoisko tego ostatniego zostało uhonorowane nagrodą publiczności za najciekawsze stoisko na targach. Podczas „Europromocji 2003” zaprezentowało się ponad stu wystawców, z czego większość stanowiły firmy z branży spożywczej, turystycznej, budowlanej i wyposażenia wnętrz.


23.05.2003

I Turniej Piłki Nożnej Samorządów Powiatu Kluczborskiego w Byczynie - Kluczbork wziął wszystko

Puchar za drugie miejsce przywiozła drużyna Starostwa Powiatowego z I turnieju Piłki Nożnej Samorządów Powiatu Kluczborskiego, który odbył się 23 maja na stadionie miejskim w Byczynie. W rozgrywkach, oprócz drużyny Starostwa, brały udział reprezentacje urzędników z Kluczborka, Byczyny i Wołczyna, wzmocnione radnymi. Zwyciężyli zawodnicy Gminy Kluczbork.

W pierwszym spotkaniu los zetknął drużynę Starostwa i Urzędu Miejskiego w Byczynie. Reprezentanci powiatu nie byli gościnni dla swoich rywali i przeważając przez cały mecz łatwo pokonali ich 3:0,. Później na murawę wybiegł faworyt turnieju – drużyna UM Kluczbork, która łatwo poradziła sobie z Wołczynem, aplikując mu dwie bramki. W trzecim meczu naprzeciwko siebie stanęło Starostwo i drużyna Wołczyna. Do przerwy niespodziewanie 1:0 prowadzili samorządowcy z Wołczyna. W drugiej połowie piłkarze Starostwa prawie nie schodzili z połowy rywali. To musiało przynieść efekty. W pierwszych minutach drugiej części gry padło wyrównanie, a pod koniec meczu kluczborczanie strzelili decydującą bramkę, zapewniając sobie miejsce w finale i co najmniej drugie miejsce w całym turnieju. Wywołało to niemały aplauz wśród fantastycznie dopingujących kibiców Starostwa, ze Starostą Stanisławem Rakoczym na czele.

Do walki o zwycięstwo Starostwo stanęło naprzeciwko swoich kolegów z kluczborskiego Urzędu Gminy, którzy chwilę wcześniej rozgromili drużynę z Byczyny. Mecz miał dramatyczny przebieg i był godny wielkiego finału. Reprezentacja powiatu prawie całe spotkanie grała „w dziesiątkę”, ponieważ na początku meczu kontuzję odniósł wicestarosta Czapliński. Mimo wielkiego zaangażowania graczy Starostwa, Gmina wygrała 2:0, zapewniając sobie całkowicie zasłużenie zwycięstwo w całym turnieju. W małym finale Wołczyn zremisował bezbramkowo z Byczyną, dzięki czemu te dwie drużyny stanęły wspólnie na trzecim stopniu podium.

Wszystkie reprezentacje otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Po zaciętej walce na boisku, samorządowcy udali się na kiełbaski, bigos i zimne piwo.

Drużyna Starostwa Powiatowego w Kluczborku wystąpiła w składzie:
Wacław Cebo, Mieczysław Czapliński, Mirosław Krzyształowicz, Leszek Krzyżanowski, Krzysztof Molski, Bogdan Łatka, Radosław Paszek, Zdzisław Pelc, Adam Radom, Piotr Wiecha, Mieczysław Zaleciński, Leszek Zapotoczny.

 

06.09.2003

Konferencja „Partnerstwo Samorządowe Mostem Do Wspólnej Europy” - Na Ukrainę na ryby, do Bad Dürkheim na wino

Najważniejszym punktem dwudniowej partnerskiej wizyty delegacji z powiatu Bad Dürkheim i powiatu Brzeżany była konferencja „Partnerstwo Samorządowe Mostem do Wspólnej Europy”, która odbyła się 6 września w auli kluczborskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Rozmawiano m.in. o dotychczasowej współpracy między partnerskimi powiatami oraz planach na przyszłość.
- Moim zdaniem istnieją na pewno jeszcze inne możliwości współpracy. Korzystna mogła by być np. wymiana produktów. Wierzę, że – podobnie jak z innymi regionami partnerskimi – moglibyśmy organizować wspólne festyny, które mogłyby znaleźć stałe miejsce w naszym kalendarzu. Festyn Wina – np. w powiecie kluczborskim (może z trzema gospodarzami, zajmującymi się przeróbką wina - z Bad Dürkheim, z Gminy Zrzeszonej Deidesheim i z Gminy Zrzeszonej Grünstadt) i odwrotnie u nas – może np. Festyn Miodu – mówiła w swoim wystąpieniu Sabine Röhl, Starosta Bad Dürkheim
Do współpracy w dziedzinie kultury, między lekarzami i nauczycielami zachęcał Wołodymir Krywko, wiceprzewodniczący rady powiatu brzeżańskiego.

Szerszy punkt widzenia na problem partnerstwa powiatów zaprezentowali zaproszeni goście: Marszałek Województwa Opolskiego – Grzegorz Kubat oraz Wicewojewoda Opolski - Franciszek Stankala. Ten pierwszy mówił o efektach współpracy województwa opolskiego z województwem Nadrenia Palatynat, drugi o wpływie polityki rządu RP na współpracę samorządów lokalnych.
- Ja chętnie pojechałbym na Ukrainę na ryby – żartował poseł Henryk Kroll – marzy mi się także, aby obejrzeć mecz Kluczbork – Brzeżany, który sędziowałby sędzia z Bad Dürkheim.

Podsumowujący konferencję Starosta Kluczborski - Stanisław Rakoczy, spośród dotychczasowych efektów partnerstwa, za szczególnie istotną kwestię uznał wymianę młodzieży

W konferencji uczestniczyli: delegacje z Niemiec i Ukrainy, posłowie województwa opolskiego, burmistrzowie i wójt powiatu kluczborskiego, przedstawiciele lokalnego biznesu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu kluczborskiego, młodzież.


11-14.09.2003

IV Turystyczne Seminarium Naukowo–Szkoleniowe. I Kluczborskie Targi Pszczelarskie - O turystyce po raz czwarty

Blisko 80 osób zajmujących się turystyką uczestniczyło w corocznym kluczborskim seminarium tury-stycznym. Tym razem wykładowcy uczyli jak stworzyć i wypromować lokalny produkt turystyczny.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na tegoroczne seminarium nt. „Jak wypromować lokalny produkt turystyczny, aby osiągnąć sukces w rozwoju gospodarczym regionu” organizatorzy przeznaczyli dwa dni /11-12.09/. Pierwszy miał charakter typowo szkoleniowy. Uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z zakresu turystyki i rekreacji, uczyli się jak zaistnieć ze swoim produktem turystycznym w dzisiejszych realiach, jak zdobyć unijne pieniądze na rozwój swojego turystycznego przedsięwzięcia.
Wykłady prowadzili specjaliści z Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu i Kluczborskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Po południu uczestnicy zwiedzali Pasiekę Zarodową w Maciejowie - miejsce związane z pracą i życiem Jana Dzierżona, słynnego kluczborskiego pszczelarza.

Drugi dzień, to już praktyka. Zorganizowane na kluczborskim Rynku Kluczborskie Targi Pszczelarskie, były próbą wypromowania przez organizatorów swojego produktu turystycznego – miodu. Kilkunastu wystawców prezentowało na stoiskach wyroby ze swoich pasiek: miód, pszczele produkty, kosmetyki, wyroby rzemieślnicze itp. Oglądający mogli posmakować miodowych pyszności i kupić do domu przysłowiowe „co nieco”. Swoje punkty informacyjne otworzyły: Bank Ochrony Środowiska w Opolu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kluczborku. Dzięki temu można było uzyskać fachową informację na temat możliwości zaciągnięcia korzystnych kredytów, rent i emerytur rolniczych oraz wypełniania wniosków i pozyskiwania funduszy unijnych.
W przeprowadzonym podczas targów konkursie na najlepsze stoisko wszystkich zdystansowała Pasieka Zarodowa w Maciejowie. Jej wyższość musieli uznać Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie /II miejsce/ oraz ekoturystyczne Gospodarstwo „Ekostyl” Iwony i Janusza Ślicznych /III miejsce/. Wyróżnienia zwycięzcom wręczył Starosta Kluczborski Stanisław Rakoczy.

Nie udało się przeprowadzić konkursu na Regionalny Produkt Turystyczny „Miodowe Pieczywo Cukiernicze – wizytówką Ziemi Kluczborskiej”, ponieważ nie wystawił się żaden cukiernik ani piekarz.
- Chcieliśmy naszym piekarzom i cukiernikom dać szansę wypromowania nowego produktu na bazie miodu oraz innych produkowanych już przez nich wypieków. Mogli przyciągnąć do swoich sklepów klientów, ale z tej szansy nie skorzystali, wychodząc z założenia, że chleb ludzie będą kupować zawsze. Zapomnieli jednak, że mogą sprawić, aby klienci ów chleb kupowali właśnie w ich piekarni. Sama idea targów, jednak „wypaliła” – komentuje Maria Żurek Główny Specjalista w Wydziale Integracji Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kluczborku i Prezes KLOT.

Kluczborscy pszczelarze, dla których targi były doskonałą promocją, już zacierają ręce na przyszły rok. Pojawił się nawet pomysł zorganizowania targów zimowych. Organizatorzy zapowiadają, że za rok impreza będzie miała charakter międzynarodowy, ponieważ udział wezmą wystawcy z partnerskich powiatów: Bad Dürkheim /Niemcy/ i Brzeżany /Ukraina/.

Seminarium skierowane było do:
- zarządzających turystyką na poziomie lokalnym i regionalnym
- osób prowadzących drobną przedsiębiorczość /w tym pszczelarzy i piekarzy cukierników/.
- Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych
- osób chcących podjąć działalność turystyczną lub agroturystyczną

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Kluczborska Lokalna Organizacja Turystyczna

Pomagali merytorycznie: Uniwersytet Opolski, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Stacja Inseminacyjno-Hodowlana w Karczowie - Pasieka Zarodowa w Maciejowie, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Kluczborku.

Patronatem imprezę objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku