2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

strona główna

2006 r. - ARCHIWUM WYDARZEŃ

 

09.03.2006

Bezrobotni pomogą rolnikom wypełniać wnioski

Dziewięć osób, zatrudnionych przez gminy w ramach prac interwencyjnych, będzie pomagać rolnikom wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Porozumienie w tej sprawie podpisali 9 marca Burmistrzowie Byczyny, Kluczborka i Wołczyna, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedsięwzięciem nie była zainteresowana gmina Lasowice Wielkie.

Zgodnie z ustaleniami od połowy marca w Byczynie pracuje 6 osób, w Kluczborku 2, a w Wołczynie 1. Wcześniej bezrobotni przeszli specjalne szkolenie zorganizowane przez kluczborski ARiMR w ramach programu „Rolnik w Unii Europejskiej”.

- Mimo, że wypełnianie wniosków nie wydaje się skomplikowane, rolnicy i tak mają z tym spore kłopoty. Pomoc przeszkolonych osób na pewno nam się przyda, będzie mniej błędów – mówi Andrzej Butra, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kluczborku. Dodaje, że bezrobotni pomagali rolnikom także w zeszłym roku.

Powiatowy Urząd Pracy wypłaci pracownikom 603 zł brutto miesięcznie, resztę dopłacą gminy. Cała kwota nie będzie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie, czyli 899 zł brutto. Praca jest pewna co najmniej do połowy maja.

 

19-22.04.2006

Wizyta Delegacji Powiatu Kluczborskiego w Partnerskim Powiecie Bad Dürkheim – Lasowice podpisały partnerstwo. Przyjaźnią się już wszyscy

Lasowice Wielkie, jako ostatnia z gmin powiatu kluczborskiego podpisała partnerstwo z gminą powiatu Bad Dürkheim.

Po raz kolejny oficjalna delegacja powiatu kluczborskiego gościła w partnerskim powiecie Bad Dürkheim w Nadrenii-Palatynacie. Najważniejszym wydarzeniem kwietniowej wizyty było podpisanie partnerstwa przez ostatnią z gmin powiatu kluczborskiego - Lasowice Wielkie z gminą Grünstadt Land. Tym samym wszystkie gminy powiatu kluczborskiego znalazły partnerów w powiecie Bad Dürkheim. To świetna wizytówka współpracy i integracji w zjednoczonej Europie. Prawdopodobnie jest to jedyny taki przykład współpracy samorządowej w Polsce.

Tym razem przewodnim motywem wizyty była kultura. W składzie delegacji znaleźli się między innymi: radni powiatowi, szefowie i przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu kluczborskiego, reprezentanci organizacji pozarządowych, księża kluczborskich parafii katolickich i parafii ewangelicko-augsburskich z Kluczborka i Lasowic.

Pierwszego dnia delegacja odwiedziła pracownię Karin Theobald – malarki, której obrazy można było oglądać na wystawie w kluczborskim Muzeum im. Dzierżona w 2005 roku. Następnie samorządowcy udali się do Deidesheim. Podczas spotkania w Urzędzie Gminy podkreślano obustronne korzyści płynące z zawartego partnerstwa. Kolejnym miejscem, które gospodarze chcieli pokazać gościom z Polski, było Muzeum Winiarstwa w Deidesheim – prawdziwa skarbnica wiedzy i pamiątek związanych z tutejszą wielowiekową tradycją uprawy winorośli i produkcji wina. Niezwykle interesującym wydarzeniem kulturalnym było także otwarcie wystawy szkła artystycznego pt. „Fantazja w szkle” w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bad Dürkheim.

Nazajutrz, samorządowcy gościli u burmistrza Hansa Ulricha Ihlenfelda w gminie Hassloch. We Friedelsheim mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawy przykład zagospodarowania starego wysypiska odpadów w formie elektrowni wykorzystującej energię słoneczną (fotoogniwa) i biogaz.

Głównym wydarzeniem drugiego dnia było podpisanie w Bockenheim aktu partnerstwa pomiędzy gminą Lasowice Wielkie i związkiem gmin Grünstadt Land. Wydarzeniu temu patronowali starostowie obu powiatów: Sabine Röhl i Stanisław Rakoczy. Delegacja z Lasowic Wielkich gościła w Niemczech w tym samym czasie, co delegacja powiatu. Spotkały się podczas podpisania partnerstwa. Uroczystość uświetnił występ młodzieżowego zespołu muzycznego z Chocianowic.

Program trzeciego dnia pobytu obejmował zwiedzanie zamku Hambach – miejsca historycznie związanego z ruchami narodowościowymi w Europie w XIX w. – i zorganizowaną w tych historycznych murach konferencję na temat zdobytych doświadczeń minionych 6 lat partnerstwa. Oprócz starostów w dyskusji brali udział burmistrzowie: Hans-Ulrich Ihlenfeld, Jürgen Schraut i wójt Eugeniusz Grzesik.

Przed odjazdem do Polski w Elmstein odbyło się spotkanie partnerskie delegacji powiatu kluczborskiego i delegacji gminy Lasowice Wielkie z przedstawicielami samorządów, firm i instytucji niemieckich. Podczas wspólnej kolacji rozmawiano na temat przyszłej współpracy. W tym czasie koncertowały zespoły muzyczne z Elmstein i Chocianowic.

Polskie delegacje na każdym kroku spotykały się z serdecznością i przyjaźnią partnerów niemieckich. Nawiązano kolejne kontakty, które na pewno zaowocują w przyszłości. Ważne jest jednak to, by jak najwięcej młodych ludzi uczestniczyło w realizowaniu i rozwoju naszych partnerstw.

Wizyta i jej program były także związane z realizacją części projektu pod nazwą „Doświadczenia 6 lat partnerstwa (2000-2006) pomiędzy powiatami: Kluczbork i Bad Dürkheim w kontekście wzajemnego poznawania ludzi, regionalnej kultury i tradycji” współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Drugim elementem będzie wydanie publikacji opisującej historię i dotychczasowe osiągnięcia realizowanego partnerstwa.

 


25.05.2006

Przyznano honorowe obywatelstwo powiatu kluczborskiego dla członków organizacji Rotary Club Het Westland. Obywatelstwo dla Rotarian.

Pięciu Holendrów, członków organizacji Rotary Club Het Westland z miejscowości Naaldwijk zostało uhonorowanych tytułami „Honorowy Obywatel Powiatu Kluczborskiego”. Obywatelstwo przyznała Rada Powiatu, a wręczył Starosta Kluczborski – Stanisław Rakoczy, podczas uroczystości, która odbyła się 25 maja w Bogacicy. Obywatelstwo otrzymali: Donald Petri, Ilan Palgi, Joachem Hoffman, Dolf van Eendenburg i Nic Sosef (ten ostatni nie mógł niestety przybyć na uroczystość).

Holenderska organizacja od 1997 roku sponsoruje Dom Dziecka w Bąkowie, wchodzący obecnie w skład Powiatowego Zespołu Socjalizacyjno-Interwencyjnego „Nasz Dom”. Do tej pory wsparła placówkę na sumę ok. 350 tys. złotych. Dzięki tej pomocy udało się m. in. wymienić okna, instalacje elektryczną i instalację c.o, wyremontować dach, zainstalować ekologiczną oczyszczalnię ścieków, wymienić. i zmodernizować cały system grzewczy. Rotarianie wspomagali placówkę także rzeczowo – przywozili odzież i artykuły żywnościowe, zakupili meble i wykładzinę dywanową.

Rotary jest organizacją zrzeszającą ludzi ze świata biznesu i profesjonalistów przeróżnych zawodów zjednoczonych na całym świecie pod hasłem realizowania celów humanitarnych, promowania wysokich standardów etycznych i propagowania pokoju na Świecie. Obecnie w 160 krajach jest 1,2 miliona Rotarian zrzeszonych w ponad 30 tys. Klubów.

Dotychczas honorowe obywatelstwo powiatu kluczborskiego otrzymało 6 osób: Hans Pollok, Georg Kalbfuss, Włodzimierz Krywko, Roman Wysocki, Włodzimierz Blada i Bernhard Serwuschok.
 

 

19.06.2006

Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi”. Malowali ogień

Nagrodzono laureatów konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi” na etapie powiatu.

Pamiątkowe dyplomy i upominki dla autorów najlepszych prac wręczyli 19 czerwca w kluczborskim Starostwie Powiatowym Starosta – Stanisław Rakoczy oraz kpt. Ryszard Siemoński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Po uroczystości strażacy zorganizowali dla dzieci specjalny pokaz. Mali plastycy byli zachwyceni. Mogli m.in. posikać wodą ze strażackiego węża i posiedzieć w wozie gaśniczym. Fotografowali się ze strażakami i zwiedzali Komendę Powiatową Straży.

Ideą konkursu organizowanego już po raz ósmy przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej jest wpojenie dzieciom zasad zachowania bezpieczeństwa pożarowego i kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań w przypadku pożaru.

Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, jeśli chodzi o technikę wykonania prac, choć i tak najważniejsza pozostała treść.

- Narysowałem, jak mama zabiera mi z kwaśną miną zapałki, żeby nie było pożaru – opowiada o swojej pracy 5 i pół - letni Paweł Oszczypko z Kluczborka, najmłodszy uczestnik konkursu.

Komisja w powiecie miała bardzo trudne zadanie, ponieważ musiała z ok. 100 prac wybrać 20, po 5 w czterech kategoriach. Zostały one wysłane do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który dokonał następnej selekcji, kwalifikując prace do etapu centralnego. Na szczeblu powiatowym w każdej z kategorii przyznano jedną nagrodę i dwa wyróżnienia.

Wyniki etapu powiatowego:

I grupa (6-8 lat)

1 miejsce – Anna Marciniak (Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku)
wyróżnienie – Paweł Oszczypko (Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku)
wyróżnienie – Natalia Chrupała (SP nr 1 w Wołczynie)

II grupa (9-12 lat)

1 miejsce – Jakub Łukowski (SP nr 1 w Wołczynie)
wyróżnienie – Natalia Złotkowska (SP nr 1 w Wołczynie)
wyróżnienie – Kamil Plisak (Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku)

III grupa (13-16 lat)

1 miejsce – Sebastian Jendrysiak (Publiczne Gimnazjum w Wołczynie)
wyróżnienie – Ismena Cichy (Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku)
wyróżnienie – Martyna Piwowar (Publiczne Gimnazjum w Wołczynie)

IV grupa (uczniowie niepełnosprawni)

1 miejsce – Elżbieta Naporowska (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku)
wyróżnienie – Joanna Cała (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku)
wyróżnienie – Magda Holik (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kluczborku)

 

18.07.2006

ISO dla Szpitala Powiatowego w Kluczborku

W Szpitalu powiatowym w Kluczborku wdrożono system zarządzania jakością. Placówka otrzymała certyfikat ISO 9001:2000.
Dokument świadczący o przyznaniu ISO odebrała 18 lipca podczas uroczystości w hali kluczborskiego OSiR-u Renata Jażdż-Zaleska, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku.

O wdrożeniu systemu zaczęto rozmawiać w sierpniu zeszłego roku. Miesiąc później Zarząd Spółki podjął stosowną uchwałę w tej sprawie. Kolejnymi krokami były: wybór firmy DEKRA Intertek Certification z Wrocławia, która miała pomóc we wdrażaniu ISO i powołanie pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania jakością w Szpitalu. Następnie firma doradcza zanalizowała i oceniła stan istniejący, by na tej podstawie opracować harmonogram wdrażania. Rozpoczęto szkolenia kierownictwa i pracowników Szpitala. W maju tego roku przeprowadzono audity wewnętrzne, a w dniach 1-2 czerwca DEKRA dokonała ostatecznego auditu certyfikującego, którego efektem było przyznanie ISO 9001:2000.

- Chciałbym wyraźnie zaakcentować, że wyniki auditu były świetne, a pracownicy bardzo zdeterminowani. Szczerze gratuluję - mówi Georg Jankowski, prezes DEKRA-ITS. Podkreśla, że korzyści wprowadzenia ISO są oczywiste: poprawa opieki nad pacjentem i satysfakcja tych ze świadczonych usług; konkurencyjność na rynku usług medycznych; uporządkowanie zarządzania, kompetencji i odpowiedzialności; zapobieganie błędom lekarskim.

Starosta Stanisław Rakoczy dziękował radnym za odwagę i determinację, a personelowi i kierownictwu szpitala za ogromną pracę.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się z takiej okazji. To zwieńczenie cierniowej drogi, którą musieliśmy przejść wspólnie. W szpitalu zaszły ogromne zmiany i to fakt niezaprzeczalny. Ci, którzy mówią o nim źle, mówią nieprawdę, bo takiego certyfikatu nie otrzymuje szpital zły, tylko dobry. To jest najlepszy dowód – mówił.

Specjalnymi gośćmi uroczystości byli: Sabine Röhl – Starosta partnerskiego powiatu Bad Dürkheim oraz Claus Wadle Dyrektor Szpitala Powiatowego w Grünstadt wraz z trzema lekarzami.

 


28.07.2006

Pierwsza książka o partnerstwie powiatów kluczborskiego i Bad Dürkheim

W lipcu ukazała się publikacja podsumowująca dotychczasową sześcioletnią współpracę powiatu kluczborskiego z powiatem Bad Dürkheim w Nadrenii-Palatynacie. Książkę wydał Wydział Współpracy Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kluczborku w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

To pierwsze jednolite opracowanie dotyczące partnerstwa obu powiatów, zawiera historię współpracy i jej analizę w różnych obszarach, wzbogacone jest fotografiami z najważniejszych wydarzeń.

Dwujęzyczne (polski i niemiecki) wydawnictwo ukazało się w ilości 500 egzemplarzy. Połowę otrzymają partnerzy z Bad Dürkheim, druga będzie dostępna dla zainteresowanych w Starostwie Powiatowym w Kluczborku.
 

 

16.10.2006

Pełnosprawny sukces – w Kluczborku! Niepełnosprawność fizyczna nie musi być przeszkodą w osiąganiu sukcesu życiowego i zawodowego.

Ogólnopolska Kampania promocyjna pt. „Pełnosprawny Sukces. Promocja nowej integracji" jest projektem pilotażowym, w ramach którego zaplanowano w 50 powiatach na terenie całej Polski 50 spotkań o niespotykanym dotąd charakterze. Z radością informujemy, ze wśród tych powiatów znalazł się również powiat kluczborski.

Spotkanie to, na zaproszenie Starosty Powiatu Kluczborskiego Stanisława Rakoczego, odbyło się 16 października 2006 r. Wspólnie ze Starostą poprowadził je Prezes Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi Andrzej Markiewicz. To właśnie ta organizacja realizuje wspomniany projekt w całej Polsce. Kluczborskie spotkanie współorganizował Wydział Współpracy Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kluczborku.

Podczas spotkania w Kluczborku zaprezentowano trzy filmy dokumentalne o sukcesie osobistym i zawodowym osób niepełnosprawnych, które były obecne na sali: Mirosławy Rynowieckiej (prywatny przedsiębiorca, zatrudniający także osoby niepełnosprawne), Marcina Adamowicza (pracownik prywatnej filmy i artysta kabaretowego) oraz Andrzeja Wróbla (marketingowiec, paraolimpijczyk, trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich, rekordzista świata w biegu na 1500 m.).

Filmy te to swoiste podzielenie się receptą na osiągniecie życiowego i zawodowego sukcesu przez osoby niepełnosprawne, to pokazanie, jak pokonać bariery w dążeniu do tegoż sukcesu. Filmy te uświadamiają innym osobom niepełnosprawnym, pracownikom różnych instytucji publicznych i społecznych, pracodawcom, lokalnym społecznościom, że osoba niepełnosprawna może być świetnym pracownikiem i współpracownikiem.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także broszurę informacyjną oraz płytę z filmami i multimedialnym opracowaniem prawnych, społecznych i psychologicznych aspektów zatrudniania osób niepełnosprawnych. Materiały te dla zainteresowanych problemem niepełnosprawności są do dyspozycji w Wydziale Współpracy Europejskiej, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kluczborku, ul. Katowicka 1, pok. 411.

W dyskusji uczestnicy spotkania niezwykle życzliwie przyjęli formułę spotkania: z zainteresowaniem obejrzeli filmy, w dyskusji podkreślali jednak, że spotkanie „na żywo” z osobami niepełnosprawnymi (bohaterami tychże filmów), które osiągnęły zawodowy i życiowy sukces, jest najważniejsze i bardzo poruszające. Mówiono także o wartości pracy jako głównego składnika rehabilitacji i integracji.

 

24.10.2006

Seminarium agroturystyczne

24 października 2006 roku w Kluczborku odbyło się jednodniowe seminarium naukowo-szkoleniowe nt. „Kategoryzacja obiektów wiejskiej bazy noclegowej – drogą do podnoszenia jakości usług turystycznych” W seminarium uczestniczyły między innymi osoby już prowadzące działalność agroturystyczną, jak i osoby, które myślą o założeniu takiej działalności, a także uczniowie szkół zainteresowani tym tematem.

Celem szkolenia było pobudzenie aktywności gospodarstw rolnych w zakresie działalności agroturystycznej, prowadzące do zwiększenia ich konkurencyjności i liczebności.

Seminarium podzielona było na trzy części: referatową, warsztatową i wyjazd studyjny. Część referatowa składała się z prelekcji na temat: Agroturystyka w „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Turystyki w województwie opolskim na lata 2007-2013” – dr Maria Śmigielska (Uniwersytet Opolski); Gospodarstwa agroturystyczne na Śląsku Opolskim – aktualna oferta i działania podejmowane na rzecz jej rozbudowy – Klaudia Kluczniok (Związek Śląskich Rolników); Działania podejmowane na rzecz rozwoju działalności agroturystycznej przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Druga część stanowiły warsztaty, które obejmowały takie tematy jak: Proces kategoryzacji obiektów wiejskiej bazy noclegowej w świetle przepisów prawnych i podnoszenia jakości usług – Anna Sobańska-Maj (Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”); Jak rozpocząć efektywnie działalność agroturystyczną? - instrumenty prawno-finansowe w rozwoju działalności agroturystycznej – Renata Zimmermann (Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie) oraz dyskusję.

Trzecią częścią seminarium był wyjazd studyjny, którego celem była prezentacja gospodarstwa agroturystycznego Pana Norberta Langhammera w Wierzchach, Gmina Wołczyn).

Duże zainteresowanie uczestników pozwala myśleć, że takie imprezy są potrzebne, a rozwój takiej działalności to dobry krok w kierunku rozwoju obszarów wiejskich poprzez różnicowanie działalności rolniczej.
Imprezę zorganizowała Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kluczborku i Starostwem Powiatowym w Oleśnie, a honorowy patronat objęła Polska Organizacja Turystyczna.
Seminarium było bezpłatne dla członków Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, natomiast pozostali uczestnicy płacili tylko 30 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia.

 

 

25.10.2006

Certyfikat dla KOLOT-u

Produkt "Zwierciadło Przeszłości", zgłoszony przez Kluczborsko-Oleską Lokalna Organizację Turystyczną do IV edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, został uznany turystycznym produktem roku 2006.

25 października na Międzynarodowym Salonie Turystycznym TOUR SALON 2006 w Poznaniu wręczono certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej - głównego organizatora konkursu. Kapituła w składzie: Pan Jan Wysokiński – Stowarzyszenie Ekspertów Turystyki – Przewodniczący; Pani Halszka Wasilewska – TVP; Pan Jerzy Domański – Tygodnik „Przegląd”; Pan Ryszard Kunce – PTTK; Pan Jacek Debis – Polska Agencja Rozwoju Turystyki; Pan Rafał Szmitke – Polska Organizacja Turystyczna wybrała 16 najlepszych produktów turystycznych. Wśród nich znalazło się „Zwierciadło Przeszłości”.

Nagrodę z rąk Tomasza Wilczaka – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej i Jana Wysokińskiego – Przewodniczącego Kapituły odebrała Prezes Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - Maria Żurek.

Konkurencja była dużo, bowiem na konkurs nadesłano ogółem 124 produkty turystyczne.

"Zwierciadło Przeszłości" to produkt skierowany do miłośników turystyki kulturowej, umożliwiający poznanie ciekawych miejsc, zwiedzanie unikalnych zabytków, zapoznanie się z lokalną kulturą, obyczajowością i tradycjami. Jego celem jest odkrywanie tajemnic i miejsc obszaru oraz wyciąganie na światło dzienne często niezwykle ciekawych, a dotąd nieznanych historii związanych z Ziemią Kluczborską i Oleską.

Oferta zawiera subprodukty:

„Tradycja Dawniej i Dziś”, którego celem jest kultywowanie tradycji i obyczajów, związanych z weselami. Idea tego działania polega na organizowaniu przedstawień, w których tradycje ożywione są przez miejscowych mieszkańców i stanowią atrakcję dla turystów.

„Szlak Ginących Umiejętności” jest to połączenie ze sobą miejsc związanych z powoli zapominanymi i niedocenianymi w codziennym życiu umiejętnościami, które stanowią atrakcję dla turystów. Do szlaku należą: kuźnia chocianowicka, kuźnia i piekarnia w Kuniowie, Pasieka Zarodowa w Maciejowie, gospodarstwo zajmujące się rękodziełem ludowym „Igłą malowane” w Ligocie Górnej.

"Szlak Kościółków Drewnianych", jest to połączenie w turystyczny szlak tematyczny obiektów drewnianej architektury sakralnej istniejącej na terenie Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej, które stanowią jedną z jej największych atrakcji.
 

zobacz prezentację produktu (przeglądarka IE) 

pobierz w formacie .ppt (inne przeglądarki)   [1.75 MB]

 

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku