strona główna

27.09.2016

Przyjechali pozostali uczniowie ze Wschodu

 

Druga grupa uczniów z Ukrainy dojechała do Kluczborka, by rozpocząć naukę w prowadzonych przez nasz powiat szkołach ponadgimnazjalnych. Dołączą do ponad 50 uczniów, którzy uczą się już w naszych szkołach od 1 września. A ich przyjazdem zainteresował się i wyemitował materiał na ten temat program Polsat Wydarzenia.

 

 

Z młodzieżą przyjechała część rodziców. Starosta Piotr Pośpiech, Rozalia Słoniowska - naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, członek Zarządu Powiatu Jakub Goliński spotkali z uczniami i rodzicami tuż po ich przyjeździe, w Internacie Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, gdzie większość uczniów z Ukrainy i Białorusi jest zakwaterowana, pozostali zamieszkają w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kluczborku. Starosta odpowiadał na wszystkie pytania rodziców i uczniów związane z pobytem młodych ludzi w Kluczborku i nauką naszych szkołach. Następnie rodzice oraz dyrektorzy dwóch ukraińskich gimnazjów, którzy gościli już u nas i rozreklamowali ofertę edukacyjną powiatu kluczborskiego na Wschodzie zobaczyli szkoły, w których uczą się od dziś ich pociechy.

 

 

 

 

 

Przypomnijmy:

W tym roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat rozpoczęło naukę blisko blisko stu uczniów z Ukrainy i Białorusi, głównie z polskimi korzeniami. - Cele są dwa. Pierwszy, bardzo ważny, pomoc naszym rodakom zza wschodniej granicy - mówi starosta Piotr Pośpiech. - Drugi, również ważny, to walka z niżem demograficznym.
Coraz mniej młodych ludzi kończy gimnazja, w związku z tym coraz mniej młodzieży idzie do naszych szkół średnich. Młodzież z Ukrainy i Białorusi może pomóc w utrzymaniu tych placówek i pracy dla naszych nauczycieli. Bardzo ważne jest to, że na uczniów z zagranicy powiat otrzyma taką samą subwencję oświatową, jak na miejscowych. A na terenie powiatu kluczborskiego są cztery zespoły szkół ponadgimnazjalnych, które oferują kształcenie ogólne i zawodowe.


Uczniowie z Ukrainy i Białorusi trafią do każdej z czterech szkół prowadzonych przez powiat. Większość z nich wybrała I Liceum Ogólnokształcące. - To oznacza, że przyjeżdża do nas przede wszystkim młodzież bardzo ambitna, która planuje studia – mówi Rozalia Słoniowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego, który logistycznie przygotował sprowadzenie i pobyt uczniów ze Wschodu. – Myślę, że wysoko zawieszą poprzeczkę.

 

 


 

 

 

 

 Warto przypomnieć, że:

Zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę powiat zapewnia im w internacie prowadzonego przez siebie Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Kluczborku. Mają też zagwarantowaną opiekę medyczną. Większość uczniów, którzy przyjadą się do nas uczyć zna język polski. Powiat przygotuje jednak dla wszystkich tych, którzy mówią po polsku i tych, którzy mogą mieć z problem z językiem dodatkowe godziny języka polskiego, sfinansowane również z budżetu państwa.

- Chciałbym zaapelować do uczniów naszych szkół, ale i mieszkańców naszego powiatu, by gościnie przyjęli młodzież ze Wschodu - mówi Piotr Pośpiech. - Dla nich zmiana miejsca na pewno będzie stresująca.

Warto zaznaczyć, że w Polsce są powiaty, gdzie uczą się młodzi ludzie zza wschodniej granicy jedną z takich placówek, jest Zespół Szkół w Bychowie w powiecie lubelskim. Uczęszcza tam 80 uczniów z Ukrainy.

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legnicy, gdzie również uczy się młodzież ze Wschodu, podkreśla:

- Są to dzieci dobrze zdające sobie sprawę z szansy jaką otrzymały. Wiedzą czego chcą. Nie zaniżają poziomu nauki. Podstawa programowa jest realizowana bez żadnych opóźnień. Najtrudniejszy ze względu na język jest dla nich pierwszy rok, tu uruchamiane są dodatkowe lekcje języka polskiego, potem następuje postęp co widać po coraz lepszych ocenach.

Wkrótce więcej informacji na ten temat.
 

 

Oprac. M. Kluf 


 
 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku