strona główna

30.01.2023

Wręczono "Plastry Miodu" za rok 2021 i 2022

 

Przedstawiamy laureatów „Plastrów Miodu” - nagród Starosty Kluczborskiego za lata 2021 i 2022. Galę wręczenia nagród w kinie Bajka poprowadzili Mikołaj Cieślak i Rafał Zbieć z Kabaretu Moralnego Niepokoju, a muzyczną niespodzianką wieczoru był występ utalentowanego wokalisty z Wołczyna Dawida Tyszkowskiego. Laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy!
 

Tradycją Plastrów Miodu jest to, że co roku dzięki tej imprezie pomagamy mieszkańcom powiatu kluczborskiego, którzy walczą o swoje zdrowie i w danej chwili tej pomocy potrzebują. W tym roku są to: Antoś Dziaczuk maluch z Wołczyna cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni SMA oraz Iwona Glazer, która choruje na kifoskoliozę piersiowo-lędźwiową. Zebrane środki z wejściówek na galę przeznaczone będą na pomoc dla tej dwójki chorych mieszkańców powiatu kluczborskiego.

 

 

 

 

A oto Laureaci Plastrów Miodu 2021/2022 w poszczególnych kategoriach:

KATEGORIA BIZNES

 

za rok 2021:

LEADER Sp. z o. o.
Firma transportowa spod kluczborskiej Krzywizny, która świadczy usługi od ponad 10 lat.
Ich ciężarówki można spotkać na trasach w całej Europie. Oferują swoim klientom wysoką jakość usług i solidność. LEADER to firma zaangażowana w życie lokalnej społeczności – chętnie wspiera różnego rodzaju wydarzenia i akcje charytatywne, sponsoruje lokalny sport, pomaga domom dziecka.

Nominowani: LEADER Sp. z o. o. ; Barbara Krasuska, FORMAT B – film, fotografia, grafika

 

rok 2022:

Kisielewski sp. z o.o.

Firma z Ligoty Wołczyńskiej o nowoczesnym innowacyjnym profilu, zajmująca się nie tylko projektowaniem wysokiej jakości dużych silników i generatorów elektrycznych, ale także działalnością badawczo-rozwojową. Ściśle współpracują z Politechniką Wrocławską, wspierając m.in. budowę bolidów PWR Racing Team. Mają też udział w skonstruowaniu pojazdu napędzanego energią elektryczną czy szosowego motocykla elektrycznego. Zakres działalności firmy obejmuje również m.in.: specjalistyczne pomiary elektryczne, obróbkę skrawaniem CNC, konstrukcje stalowe. Chętnie wspierają akcje charytatywne, pomagają organizacyjnie i finansowo.


Nominowani: Usługi transportowe Hubert Kalus, Kisielewski Sp. z o.o.

 

 

 

KATEGORIA KULTURA

 

rok 2021:

Trio Poetycko-Muzyczne Agnieszka Chrobot, Małgorzata Pasznicka, Mariusz Buczek
Duet Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek reprezentuje subtelny i rzadko grany w stacjach radiowych gatunek, jakim jest poezja śpiewana. Od kilkunastu lat swoimi wykonaniami i wrażliwością zjednują sobie liczne grono słuchaczy. Współpraca z trzecią niezwykłą postacią - Agnieszką Chrobot - lokalną poetką, mającą na koncie kilka tomików poezji, zaowocowała wydaniem trzech płyt do jej tekstów. Trio to prawdziwy lokalny dream team spod znaku krainy łagodności.

Nominowani: Trio Poetycko-Muzyczne, 2022

 

 

rok 2022:

Przemysław Szyporta „Petion”

Autor niezliczonych murali, które można podziwiać w różnych miejscach Kluczborka. Tworzy je z własnej inicjatywy, jak i na potrzeby komercyjne. Aktywista kultury alternatywnej, organizator wielu wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty, zawody taneczne, warsztaty, panele dyskusyjne, zajęcia twórcze. Związany z kulturą HipHop - promujący i tworzący jej lokalne podwaliny. Tancerz, instruktor (specjalizacja Breaking) - przygodę z tańcem zaczął pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Swoimi pasjami i umiejętnościami dzieli się, pracując jako instruktor w Centrum Kultury w Kluczborku.


Nominowani: Przemysław Szyporta

 

 


 

KATEGORIA SPORT

 

rok 2021:

Paweł Smoliński
Kiedy jako pierwszak w podstawówce zaczynał treningi na krytej pływalni w Kluczborku, nie myślał pewnie, że trzynaście lat później będzie stawał na podium pływackich Mistrzostw Polski i zostanie ich rewelacją. W 2021 roku w Bydgoszczy zdobył aż 10 medali: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy, w tym najcenniejsze - dwa indywidualne złota w kategorii seniorów na 50 m stylem motylkowym i 100 zmiennym. Aktualnie studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a w Kluczborku rozpoczynał swoją przygodę z pływaniem w UKS Junior Kluczbork pod okiem trenera Krzysztofa Kilińskiego. Marzy o zakwalifikowaniu się na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku, czego mu szczerze życzymy.

Nominowani: Waldemar Sochacki, Paweł Smoliński

 

rok 2022:

Karol Bortnik

W sztabie selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Czesława Michniewicza był trenerem przygotowania fizycznego. Wywalczył z naszą drużyną narodową awans na Mundial, a następnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Katarze. Wcześniej zajmował się przygotowaniem fizycznym reprezentacji Polski U-21, był drugim trenerem reprezentacji U-20 i współpracował z wieloma klubami PKO Ekstraklasy. Pan Karol jest założycielem Akademii Piłkarskiej Funball, która działa w Kluczborku od 2015 roku i szkoli aktualnie blisko 200 młodych piłkarzy w wieku od 2 do 12 lat. Jako trener dysponuje dużą wiedzą czysto piłkarską, wspiera swoich zawodników nie tylko na boisku ale i poza nim.


Nominowani: Patryk Stosz, Karol Bortnik

 KATEGORIA PROMOCJA POWIATU


rok 2021:

Gospodarstwo Rybackie „Markowe” Elżbieta Bartosik
To rodzinne gospodarstwo z gminy Wołczyn zajmuje powierzchnię 50 hektarów tzw. lustra wody i specjalizuje się w hodowli karpia i amura. O swoich rybach wiedzą niemal wszystko, a oferowane przez nich przetwory z karpia podbijają stoły i cieszą podniebienia smakoszy całej Opolszczyzny. Zdobywają też rzecz jasna nagrody w licznych konkursach. Mają na koncie m.in. tytuły Opolska Marka 2019 i 2021 – gdzie uznanie jurorów zyskały karp świeży i wędzony oraz paprykarz z karpia. Ich karp wędzony otrzymał na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagrodę Perła 2021. Mówiąc krótko - jeśli po karpia, to tylko tutaj.

Nominowani: Gospodarstwo Rybackie „Markowe” Elżbieta Bartosik, Byczyńskie Stowarzyszenia Motocyklowe „Rycerz”

 

rok 2022:

Adam Sokołowski

Powiedzenie „król jest tylko jeden” w odniesieniu do Pana Adama to „najprawdziwsza prawda”. 25 krotny Mistrz Polski kibiców sportowych swój pierwszy turniej wiedzy o sporcie wygrał w 1976 roku, a od 2001 roku rywalizujący z nim biją się tylko o drugie miejsce, bo pierwsze jest już z góry zajęte. W zdobywaniu sportowej wiedzy korzysta z książek i czasopism sportowych zapisując ważne informacje w ręcznie prowadzonych zeszytach – ma ich już około 70. Uczestnik dziewięciu igrzysk olimpijskich, podczas których promował Kluczbork charakterystyczną flagą. Jest lokalnym mecenasem sportu i współzałożycielem MKS Kluczbork. W ubiegłym roku Pan Adam zakończył prowadzenie swojej kancelarii notarialnej i na emeryturze zamierza się jeszcze bardziej poświęcić swojej sportowej pasji.


Nominowani: Adam Sokołowski

 

 

 

KATEGORIA POSTAWA SPOŁECZNA - Plaster Miodu im. Rafała Neugebauera

 

rok 2021:

ex aequo

Hans Pollok
Jego działalność charytatywna na naszym terenie trwa od 1997 roku. Od tego czasu zorganizował kilkanaście transportów z pomocą dla wielu placówek powiatu kluczborskiego, zajmujących się pomocą potrzebującym. Pochodzi ze Smard Dolnych koło Kluczborka, krótko po wojnie wraz z rodzicami wyjechał do Niemiec, ale sercem i umysłem związany jest z Kluczborkiem i Polską. Czuje się tutaj tak, jakby nie tylko się tu urodził, ale cały czas tutaj mieszkał. Wśród darów przywożonych przez lata znalazły się m.in. karetki pogotowia oraz samochód dostawczy dla Domu Dziecka w Bogacicy. Trudno zliczyć sprzęt, który trafia do szpitali, domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej i domów pomocy społecznej. Jest honorowym obywatelem powiatu kluczborskiego.

 

Bernhard Serwuschok
Kawaler maltański mieszkający w niemieckiej Vechcie od 20 lat pomaga placówkom z powiatu kluczborskiego organizując transporty z darami, które trafiają m.in. do domów pomocy społecznej, szpitala i domów dziecka. Ostatnie lata to niezwykle cenne wsparcie dla Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku, do którego ciężarówka od Pana Bernharda przyjeżdża minimum dwa razy w roku przywożąc łóżka elektryczne, materace, materiały higieniczne, żywność, napoje i słodycze. Wielkie serce i wrażliwość na los drugiego człowieka zostały docenione honorowym obywatelstwem powiatu kluczborskiego. Pan Bernard pomaga instytucjom na całej Opolszczyźnie. W ubiegłym roku świętował 25-lecie rozpoczęcia akcji pomocy oraz 300-tny transport darów na Opolszczyznę. Jak policzył w ciężarówce spędził 2 lata i 82 dni.

 

Nominowani: Jarosław Paluch, Hans Pollok, Bernhard Serwuschok

 

rok 2022:

Anna Słaboń

Kolejna osoba o wielkim sercu, która obok krzywdy innych nie może przejść obojętnie. Pochodzi z Wołczyna, gdzie mobilizuje wszystkich do pomocy, zaraża swoim optymizmem i aktywnością. Zaangażowała się m.in. w zakończoną sukcesem akcję pomocy dla Frania - chłopczyka z Namysłowa chorującego na SMA. Teraz pomaga w zebraniu środków na najdroższy lek świata Antosiowi Dziaczukowi z Wołczyna. Organizuje internetową sprzedaż rzeczy przekazanych z całej Polski i zagranicy podczas transmisji na żywo. Dochód z nich jest przekazywany na leczenie chłopca. Nie pozostała obojętna w sytuacji wojny na Ukrainie – zorganizowała zbiórkę darów oraz ich transport na wschód. Rzeczy niemożliwe robi od razu, a na cuda potrzebuje odrobinę dłuższej chwilki.


Nominowani: Anna Słaboń

 

 

 

KATEGORIA CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ POWIATU KLUCZBORSKIEGO

 

rok 2021:

Kluczborski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na kluczborskich i lasowickich ulicach wolontariusze Sztabu WOŚP zbierają wśród Państwa do puszek pieniądze na sprzęt ratujący życie i zdrowie. Sprzęt taki wielokrotnie trafiał m.in. do szpitala w Kluczborku. Przez ostatnich 30 finałów we wszystkich kluczborskich zbiórkach uczestniczyło ponad 4 tysiące wolontariuszy. Dzięki ich zaangażowaniu ten jeden zimowy, magiczny styczniowy wieczór staje się zawsze świętem jednoczącym mieszkańców powiatu kluczborskiego wokół idei czynienia dobra. Sztab organizuje zbiórkę nie tylko na ulicach, ale także
w internecie, koordynuje ponadto zaangażowanie lokalnych instytucji, organizuje koncerty i wydarzenia.

Nominowani: Kluczborski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

rok 2022:

Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego

Rodowity kluczborczanin, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku, później dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, radny województwa, poseł na sejm, a od 2013 roku Marszałek Województwa Opolskiego. Jako Marszałek, dzielący unijne pieniądze, ma duże możliwości i zawsze pamięta skąd pochodzi, wspierając inicjatywy i projekty lokalnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Korzyści dla powiatu tylko w ostatnim roku są naprawdę wymierne – dofinansowania do remontów boisk przyszkolnych, remonty w szkołach, remont szpitala, nowa karetka. Jego pasją jest sport, przede wszystkim piłka nożna. Tworzył MKS Kluczbork, pracował w tym klubie, przez cztery lata szefował też jego zarządowi piłkarskiemu. Potrafi ludzi słuchać, rozmawiać z nimi i współpracować.


Nominowani: Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego

 

 

 

Serdeczne podziękowania dla sponsora tegorocznej imprezy.

 

SPONSOR GALI  "PLASTRÓW MIODU"

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku