21.06.2023

Ekopracownia w ZSO

Powiat kluczborski zdobył środki na utworzenie ekopracowni o tematyce odnawialnych źródeł energii, która powstanie
w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. "OZE-Mickiewicz" pozwoli uczniom zdobywać nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju
i odnawialnych źródeł energii.

Symboliczny EKO-CZEK wręczany w związku z realizacją w kluczborskim ogólniaku projektu „Ekopracownia 2023" odebrali w Opolu wicestarosta Lesław Czernik i z-ca dyrektora ZSO Kluczbork Jarosław Cirko.

Zadanie pod nazwą: „Ekopracownia 2023” dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji,
w kwocie 75 000 zł. Wartość ogólna projektu: 83 000 zł.

Cel projektu:
Ekopracownia o tematyce OZE, to doskonałe „narzędzie” edukacyjne, które pozwala uczniom zdobywać nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii. W dzisiejszych czasach, kiedy pogłębiają się zmiany klimatyczne edukacja uczniów w tym kierunku jest bardzo ważna. Pragniemy, aby nasza szkoła wychodziła naprzeciw wszelkim problemom związanym z otaczającym nas środowiskiem i w jak najlepszy sposób wykształciła u uczniów nawyk dbania o planetę również w dorosłym życiu. Tym bardziej, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię z odnawialnych źródeł będą potrzebni specjaliści, którzy potrafią zaprojektować i zainstalować systemy wykorzystujące takie źródła energii. Dlatego pracownia OZE pozwoli uczniom naszej szkoły nie tylko zdobyć praktyczne umiejętności, które będą stanowić cenną wiedzę na rynku pracy, ale także rozwinąć u nich kreatywność, umiejętności techniczne oraz wzmocnić postawy proekologiczne. Taka pracownia będzie również dobrym przykładem dla innych placówek, które chciałyby tak jak my umożliwić młodzieży uczestniczyć w eksperymentowaniu i przeprowadzaniu realnych doświadczeń przy pomocy m.in. nowoczesnych urządzeń demonstrujących wykorzystywanie energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej. Mamy nadzieję, że nasza szkoła stanie się liderem kształcącym młodzież w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i pokaże jak ważna jest ochrona środowiska. Stworzenie ekopracowni „OZE Mickiewicz” przyniesie wiele korzyści zarówno szkole, jak i społeczności lokalnej, która będzie miała możliwość uczestniczyć w wielu warsztatach oraz happeningach organizowanych przez naszą placówkę. Możliwość zapoznania uczniów szkół ponadpodstawowych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii będzie dla nich dobrym drogowskazem podczas podejmowania decyzji o wyborze studiów. Kierunki studiów związane z odnawialnymi źródłami energiami energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019